Ordensvärja The Knights of Columbus
Klubbat för:
1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ORDENSVÄRJA, 1800-talets slut, amerikansk, Mc Lilley & Co Ohio, för The Knights of Columbus, klinga med etsad dekor med bla ägarnamn trol. Samuel Carmany Lick. korsformat fäste, kavel i ben dekorerat med kors, knapp i form av plymförsedd visirhjälm, fodral märkt Harry Clark, Oriental No 12 K.T. Cleveland, Ohio, längd ca 84 cm
Ingår i specialauktion Vapen & Ordnar
Slitage, emaljbortfall på balja, fodral med skador
764914
2020-05-24