Ikon
Klubbat för:
3 000 SEK
4 000 SEK
IKON, Kristus på tronen med ärkeänglar, jungfru Maria, Johannes döparen och olika helgonen, Centrala Ryssland, 1700-talets slut, tempera och olja, samt förgyllning på pannå, ca 28x22 cm
Ingår i temaauktionen "Ikoner"
Bortfall av färg och förgyllning,krackelyr, retuscher
765356
2020-04-29