Baljfåtöljer sengustaviansk stil
Klubbat för:
27 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
BALJFÅTÖLJER, ett par, sengustaviansk stil, omkring 1900, efter Ephraim Ståhls modell, i den egyptiserande stilen, mahognyfanerade, träskuren och förgylld dekor, pastellage och gjutna metallbeslag, uppsvängd rygg med kymation och voluter, armlänen med sfinxhuvuden, sarg med bladstav, bladhölstrade och kannelerade framben, sabelformade bakben, sarger märkta med svart färg 36 & 37, sitthöjd 43 cm
Bruksslitage
765439
2020-05-10