Anna Munthe Norstedt olja Paris
Klubbat för:
5 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ANNA MUNTHE NORSTEDT (1854-1936): "Italienare", signerad Anna Norstedt, Paris, olja på duk, 61,5 x 50 cm
På baksidan enligt äldre etiketter,
"No. 18, Italienare, Anna Norstedt"
"Samma model som stod för Munkaty´s Christus i Paris. Vinnaren 1888 på Norstedts lotteri."
Sannolikt samma modell som i målning "Kristus framför Pilatus" av den ungerske konstnären Mihály von Munkácsy (1844-1909).
färgbortfall
765664
2020-05-10