Anna Munthe Norstedt olja Paris

Klubbat för:

5 600 SEK

Utropspris

3 000 SEK

ANNA MUNTHE NORSTEDT (1854-1936): "Italienare", signerad Anna Norstedt, Paris, olja på duk, 61,5 x 50 cm

På baksidan enligt äldre etiketter,
"No. 18, Italienare, Anna Norstedt"

"Samma model som stod för Munkaty´s Christus i Paris. Vinnaren 1888 på Norstedts lotteri."

Sannolikt samma modell som i målning "Kristus framför Pilatus" av den ungerske konstnären Mihály von Munkácsy (1844-1909).

färgbortfall

765664

2020-05-10