Albert Theodor Gellerstedt, Fiskebäckskil

Klubbat för:

3 000 SEK

Arviointi

4 000 SEK

Kuvaus

ALBERT THEODOR GELLERSTEDT (1836-1914): Kustlandskap från Fiskebäckskil, signerad och daterad Fiskebäckskil ATG 31/7 84, bläck och akvarell på papper,
12 x 18 cm.

Albert Theodor Gellerstedt är vid sidan av Egron Lundgren Sveriges främsta akvarellist före Anders Zorns inträde på scenen. Gellerstedt var en universalbegåvning, han var verksam som både arkitekt, ingenjör, poet och konstnär. Samtliga dessa sidor behandlas av H. Schiller i hans bok om Gellerstedt från 1931.

Enligt A. Hedvall, "Bohuslän i konsten", 1956, s. 141 är samtliga av Gellerstedt kända akvareller med motiv från Västkusten utförda i början av 1880-talet. Gellerstedts stora intresse att avbilda kustnaturen torde hänga intimt samman med hans befattning som ingenjör vid lots- och fyrverket. Han arbetade där under N. G von Heidenstam och tillsammans ritade de flertalet fyrar runt om i landet, bland annat de i Ystad och Utklippan samt boningshus vid Falsterbo fyr och Kullens fyr. Som ingenjör arbetade Gellerstedt till 1877, då han utnämndes till professor i arkitektur och fackskoleföreståndare vid Kungliga Tekniska Högskolan, där han tidigare, från oktober 1874, varit lärare i allmän byggnadslära och husbyggnadskonst. Han var kvar som professor till 1882. Redan 1872 hade Gellerstedt tagit avsked från sin konduktörsplats. 1877 blev han ledamot av Konstakademien och var 1881-1891 dess sekreterare. 1882 utnämndes han till intendent och 1884 till förste intendent vid Överintendetämbetet samt var 1897-1904 överintendent och Överintendentsämbetets chef. Han blev 1901 ledamot av Svenska Akademien, på stol 7.

Gellerstedt medverkade 1875 i holländaren Léopold Loewenstams etsningsskola i Stockholm. När Loewenstam efter ett halvår återvände till Holland tog Gellerstedt över undervisningen 1876-1878 och kom bland andra att undervisa den unge Anders Zorn.

Kuntoraportti

765750

Päivämäärä:

2020-05-10