Spegel sengustaviansk
Klubbat för:
13 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
SPEGEL, sengustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, krönt av bandrosett, godronnering, kannelerade pilastrar, fält med infattad gouache, motiv av Neptunus i sin vagn dragen av sjöhästar, ramen med blad- och pärlstav, nedre sargen med gouache, motiv av draperifestong och Amors pil och båge, kvicksilverfolierat glas, originalbakstycke, 156 x 61,5 cm
Bruksslitage, rosett med lagning
765773
2020-05-10