Skålfat, Osmanska riket, Iznik

Klubbat för:

11 500 SEK

Utropspris

8 000 SEK

SKÅLFAT, Osmanska riket, 1600-tal, Iznik, fajans, dekor i brunt, blått, rött och grönt i form av nejlikor, tulpaner och bladslingor mot vit slip, diameter 29 cm

A 17TH CENTURY IZNIK POTTERY DISH, painted in underglaze brown, blue, red and green on white slip with, tulips and other flowers, diameter 29 cm

glasyrbortfall, nagg, hårsprickor, fotringen borrad (=loss of glaze, chips and minor glazecracks, haircrack, foot drilled)

765830

2020-05-10