Byrå rokoko tillskriven Jacob Sjölin
Klubbat för:
33 000 SEK
Utropspris
50 000 SEK
BYRÅ, rokoko, tillskriven Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-85/88), fanerad med alm, alrot och fruktträ, beslag av mässing, skrivskiva, bukig form med konturerade fält i lådförstyckena, höjd 81, 112 x 55 cm
En nyckel finns
LITTERATUR:
Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, jämför signerade byråar sidan 336f
Smärre skador och lagningar
765850
2020-05-10