87 - Gästgiveriskylt

87 - Gästgiveriskylt
87 - Gästgiveriskylt
87 - Gästgiveriskylt
87 - Gästgiveriskylt
87 - Gästgiveriskylt
87 - Gästgiveriskylt

Såld för:

34 000 SEK

Utropspris

18 000 SEK

GÄSTGIVERISKYLT, föreställande herreman i naturlig storlek med välkomnande skrift i handen:"Resande! Här mottages Du af Wänskapen, umgås med uprigtigheten och undfägnas med tarfligheten - är du nögd så är Du Wälkommen", bemålat trä, 1700-/1800-tal, höjd ca 181 cm

PROVENIENS: Har enligt uppgift stått som reklamskylt utanför skånskt gästgiveri

Visst slitage, lagningar

766030

2020-08-21