Anshelm Schultzberg, Utsikt över Baggenfjärden

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

ANSHELM SCHULTZBERG (1862-1945): Utsikt över Baggenfjärden, signerad och daterad A Sch-g 1880. olja på duk, 17,5x24 cm

Målningen är ett ungdomsverk av Anshelm Schultzberg, utförd i Västra Ekedal på Värmdö.

Vid början av 1880-talet hade friluftsstudiet blivit den stora kraften i det svenska måleriet. Den nya generationen, som nu trädde fram, följde 1870-talets målare på friluftsmåleriets vägar. Anshelm Schultzberg började sina studier vid Tekniska skolan och han antogs senare som elev vid Konstakademien. Han vann tidigt erkännande som landskapsmålare både hos publik och kritik.

Omkring 1880 utförde konstnären flera små målningar på Värmdö i trakterna kring Baggenfjärden.

766194

2020-05-10