Bordslampa 1800-talets första kvartal

Klubbat för:

4 800 SEK

Utropspris

6 000 SEK

LAMPE A BOUILLOTTE, empire, delvis brännförgylld brons, skärm av bemålad plåt, foten med dekor av knäböjande putto med ymnighetshorn, höj- och sänkbar skärm, höjd 60 cm

Bruksslitage, ett finger saknas, omarbetad för el, ljushållare ersatt med glödlampor

766275

2020-05-10