Vägglampetter 1800-talets första kvartal
Klubbat för:
8 200 SEK
Utropspris
7 000 SEK
VÄGGLAMPETTER, ett par, Alexander I, Ryssland/Baltikum, för vardera två ljus, träskuren dekor, förgyllda med polerat guld och slagmetall, brännförgylld brons, kogerformat väggfäste med kannelering och krön av akantusblad, utsvängda ljusarmar med växtornamentik och lagerkransad ansiktsmaskaron, lösa manschetter, höjd 69,5 cm
Ställvis bruksslitage, spår av kröndekor
766355
2020-05-10