Vägglampetter 1800-talets första kvartal

Klubbat för:

8 200 SEK

Utropspris

7 000 SEK

VÄGGLAMPETTER, ett par, Alexander I, Ryssland/Baltikum, för vardera två ljus, träskuren dekor, förgyllda med polerat guld och slagmetall, brännförgylld brons, kogerformat väggfäste med kannelering och krön av akantusblad, utsvängda ljusarmar med växtornamentik och lagerkransad ansiktsmaskaron, lösa manschetter, höjd 69,5 cm

Ställvis bruksslitage, spår av kröndekor

766355

2020-05-10