Ampel 1800-talets första kvartal

Klubbat för:

4 800 SEK

Utropspris

7 000 SEK

AMPEL, empire, Sverige, för tre ljus, i form av romersk oljelampa, delvis brännförgylld brons samt mörkpatinerad mässing, dekor av lejonmaskaroner, ljusarmar krönta av klotformade ljuspipor, botten med växtornament och avslutande pinjekotte, höjd 70, diameter 32 cm

Bruksslitage, borrad för el

766368

2020-05-10