Taburett gustavianskt stockholmsarbete

Klubbat för:

15 000 SEK

8 000 SEK

TABURETT, gustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, sarger med dekor av bandfläta, två svängda sarger, raka avsmalnande ben med rosettanfanger, godronneringar och kannelyrer, sitthöjd 43 cm

Slitage, smärre lagningar, retuscher

766370

2020-05-10