Bordspendyl 1800-talets andra kvartal
Klubbat för:
34 000 SEK
15 000 SEK
BORDSPENDYL, Ryssland, Nikolaus I, brännförgylld brons och turkosfärgat glas, foten med bandfläta och växtornamentik, postament av slipat glas, urhuset buret av klassicerande mans- och kvinnofigur, urtavla med romerska siffror, krönt av jardinjär med genombruten sarg, hel- och halvslag, höjd 43 cm
Bruksslitage, obetydlig dekorskada, dragnyckel och pendel saknas. SAV garanterar ej funktionen
766373
2020-05-10