Bordspendyl 1800-talets andra kvartal

Klubbat för:

34 000 SEK

15 000 SEK

BORDSPENDYL, Ryssland, Nikolaus I, brännförgylld brons och turkosfärgat glas, foten med bandfläta och växtornamentik, postament av slipat glas, urhuset buret av klassicerande mans- och kvinnofigur, urtavla med romerska siffror, krönt av jardinjär med genombruten sarg, hel- och halvslag, höjd 43 cm

Bruksslitage, obetydlig dekorskada, dragnyckel och pendel saknas. SAV garanterar ej funktionen

766373

2020-05-10