Oidentifierad konstnär 1700-tal

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

3 000 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1700-tal, troligen Italien, delstudie av ett fort med fängelsehåla, möjligen förslag till opera- eller teaterdekoration, nedre vänstra sida med bläckstämpel RL, nedre högra med oidentifierad bläckstämpel, brunt bläck med grå lavering på papper lagd på blått papper, svarta ramlinjer, ca 41,5x29 cm

Proveniens:
Överste R. Lamponi, Florens (Lugt 1760), Hans auktion, sambon, Milano "Tableaux et dessins de diverses écoles et époques, objets d´art et curiosités", 10-19 november 1902

766438

2020-04-29