Gräddkanna Mårten Wahlström Stockholm

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

1 500 SEK

GRÄDDKANNA, silver, Mårten Wahlström (verksam 1807-1823), Stockholm 1807, sengustaviansk, uppsvängd hänkel, foten med ciselerad dekor av palmettbård, invändigt förgylld, höjd ca 8, längd 13,5 cm, vikt ca 131 g

Smärre slitage, botten med ägarmärkning (N. Ason P.)

766516

2020-04-30