Gräddkanna Mårten Wahlström Stockholm
Klubbat för:
2 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GRÄDDKANNA, silver, Mårten Wahlström (verksam 1807-1823), Stockholm 1807, sengustaviansk, uppsvängd hänkel, foten med ciselerad dekor av palmettbård, invändigt förgylld, höjd ca 8, längd 13,5 cm, vikt ca 131 g
Smärre slitage, botten med ägarmärkning (N. Ason P.)
766516
2020-04-30