Taklampa, "Københavnerlampen"

Taklampa,
Taklampa,
Taklampa,
Taklampa,
Taklampa,
Taklampa,
Taklampa,
Taklampa,

Klubbat för:

1 300 SEK

Utropspris

1 500 SEK

TAKLAMPA, gatubelysning, "Københavnerlampen", Otto Käszner, Danmark, 1970-tal, patinerad glasfiber, rund form, designad av Otto Käszner (Stadsarkitekt i Köpenhamn 1989-1998), höjd 40 cm, diameter 53,5 cm.

Som en del av Köpenhamns kommuns förnyelseprojekt för gatubelysning 2014, ersattes nästan hälften av stadens alla gatlyktor och lampor. Dessa lampor såldes sedan via Lauritz på auktion och är än idag eftertraktade på marknaden.

Ej funktionstestad, repor och märken, fläckar.

766568

2020-05-10