Kaffeskedar alliansvapen Ramel & von Rosen

Klubbat för:

3 200 SEK

Utropspris

4 000 SEK

KAFFESKEDAR, 12 st, förgyllt silver, stämplade Johan Engelberth Torsk (silversmedsfirma verksam i Stockholm 1836-1860/1911), Stockholm 1906, greppet med präglade alliansvapen för ätterna Ramel och von Rosen under friherrlig krona, längd 13,5, vikt 274 g

PROVENIENS: Friherre Otto Malte Fredrik Ramel (1872-1961) gift 1906 med grevinnan Caroline Eleonora Augusta von Rosen (1885-1969)

766633

2020-05-10