Kilian Zoll
Klubbat för:
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KILIAN ZOLL (1818-1860): Sillfiske utanför Arild, Skåne, svart bläck, laverad i grått på papper, 21x31 cm, bildyta 17x29 cm.
På baksidan studie till båten och fiskarna. Intygad på baksidan ""målad av Kilian Zoll intygar Edla Anér, née Wulfcrona"
PROVENIENS
Kilian Zolls dotter Marie Louise Henriette Christofine Zoll (1850-1914), gift med Ivar Wulfcrona (1850-1936), Visby,
i arv till deras dotter Edla (1888-1952), gift med major Hjalmar Anér
LITTERATUR
Philibert Humbla: Kilian Zoll, Skånes Konstförenings publ. 1932, ss. 201-202, 224, not 18
Originalstudien till en akvarell av Zoll med samma motiv i Göteborgs Konstmuseum vilken utkom som litografi med titeln "Sillfiske i Bohusläns skären" i bildverket "Bilder ur svenska folklifvet efter originalteckningar af B. Nordenberg, K. Zoll, J. Höckert, J.W. Wallander, Br. Wennerberg", Göteborg 1855 med text av Johan August Berg . Litografierna framställdes av Arnz & Co. i Düsseldorf. Berg skrev om Zolls bild:
"När fisket upphört dugde ej den allmoge som deri deltagit, till jordbrukare. Den lättfångna vinsten räckte ej till betäckande af det utsväfvande lefnadssättets många utgifter, skuldförbindelser ingingos och som hypotek ställdes ofta den sillstim som skulle komma följande året - den kom ej -, och de utarmades hus, båtar, redskap, kläder bortslogos under auktionsklubban. Den ytterligaste osedlighet utbredde sig i skärgården och länet."
P. Humla, op. cit., har påpekat att titeln på litografien är felaktig, då Zoll hämtade motivet från Arild i Skåne där han vistades 1852. Humbla gör en djupgående analys av farkosten på Zolls bild vilken enligt honom är typisk för Arild och väsentligt mindre än den typ av fiskebåtar som användes av fiskarna i Bohuslän, vilka vanligtvis var tvåmastade.
För att få insikt i fiskarnas arbete följde Zoll med dem ut på havet och gjorde skisser i sitt skissblock. Den aktuella studien fanns vid publikationen av Humblas bok fortfarande i familjen Wulfcronas ägo i Visby, då bevarad i en skissbok (op. cit., s. 224, not 18).
Enligt Humbla är Zolls bild en av ytterst få kända svenska folklivsbilder med motiv från fiskarnas arbete.
766680
2020-05-10