Manuel Martinez Hugué "Manolo", bronsskulptur

Manuel Martinez Hugué
Manuel Martinez Hugué
Manuel Martinez Hugué
Manuel Martinez Hugué
Manuel Martinez Hugué
Manuel Martinez Hugué
Manuel Martinez Hugué
Manuel Martinez Hugué

Klubbat för:

16 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

MANUEL MARTINEZ HUGUÉ "MANOLO" (Spanien 1872-1945): Malabarista (Jonglör), numrerad No 2, mörkpatinerad brons, höjd 27 cm, gjutarstämpel: A Valsuani Cire Perdue, modellerad 1931

Manuel Martinez Hugué, kallad Manolo, var en katalansk spansk skulptör i "Noucentismrörelsen", som visade en klassicism som sattes samman med slagordet "tillbaka till skönheten".

Manolo föddes i Barcelona 1872, som son till en general. I slutet av 1890-talet samlades den nya "modernistiska" konstvärlden i Barcelona i kaféet "Els Quatre Gats", modellerat efter "Le Chat Noir" i Paris.

Monolo bodde i Paris från 1900 till 1909, där han var en av dem som introducerade Pablo Picasso i stadens konstnärliga kretsar. Han var en av Picassos närmaste vänner på Bateau Lavoir, tillsammans med bland andra Guillaume Apollinaire och Max Jacob.

1932 hade Manolo en stor separatutställning på Grand Palais i Paris.

766715

2020-05-10