Josef Frank skrivbord Svenskt Tenn
Klubbat för:
24 000 SEK
Utropspris
18 000 SEK
JOSEF FRANK, "modell 500/A", skrivbord, Svenskt Tenn, , formgivet 1932, fanerad med mahogny samt valnöt, fronten med fem lådor, draghandtag i mässing, baksidan med bokhylla, höjd 74, 178x72 cm, 5 nycklar finns
LITTERATUR
Jämför Kristina Wängberg-Eriksson och Jan Christer Eriksson, Josef Frank Möbelformgivare, Carlssons bokförlag, Stockholm 2014, K 54
Smärre bruksslitage, ställvis smått blekt, utförd lagning på vänster sida sargkant, smärre kantstött / repor på sargkanter
766759
2020-05-02