Victor Andrén, naken modell

Victor Andrén, naken modell
Victor Andrén, naken modell
Victor Andrén, naken modell
Victor Andrén, naken modell
Victor Andrén, naken modell
Victor Andrén, naken modell

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

VICTOR "VICKE" ANDRÉN (1856-1930): Sittande naken kvinna, signerad V. Andrén, tusch på papper, 11x6,5 cm

Victor "Vicke" Andrén var under slutet av 1800-talet en uppmärksammad konstnär, verksam inom fler olika genrer. Han utbildades vid Konstakademien 1876-1882.

Andrén utförde bland annat plafondmålningar till Kungliga Operan, Södra teatern, Oscarsteatern, Gustaf Vasa kyrka och van der Nootska palatset samt dekorationer till Café Opera och andra stockholmskrogar.

Som reportagetecknare verkade Andrén i Ny Illustrerad Tidning och i Idun, där hans illustrationer har beskrivis som "mera objektiva än våra pressfotografers snapshots". Som skämttecknare hittade man Andrén främst i Puck, Kasper och Strix. Även bland de samtida svenska skämttecknarna utmärkte sig Andrén för att ge kvinnor ovanligt stort utrymme i sina bilder.

Andrén är representerad vid bland annat Nationalmuseum

767078

2020-05-10