1244 - Bägare, saltkar silver

1244 - Bägare, saltkar silver
1244 - Bägare, saltkar silver
1244 - Bägare, saltkar silver
1244 - Bägare, saltkar silver
1244 - Bägare, saltkar silver
1244 - Bägare, saltkar silver
1244 - Bägare, saltkar silver
1244 - Bägare, saltkar silver
1244 - Bägare, saltkar silver
1244 - Bägare, saltkar silver
1244 - Bägare, saltkar silver
1244 - Bägare, saltkar silver

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

2 500 SEK

BÄGARE, SALTKAR, 1 par par och ett st., silver, bägaren av Jöns Möller, Helsingborg (1807-31), höjd 8,5 cm, vikt 40 g, 1 par saltkar Tyskland 1800-talets början, rektangulära med pärlkant och fyra tassfötter, invändigt förgyllda, längd 8,5 cm, vikt 124 g, ett saltkar av Johan Wahlström, Jönköping 1842, runt på balusterfot, höjd 8 cm, fylld botten

bägaren med bucklor

767203

2020-08-23