1248 - Skål silver Pehr Zethelius 1797

Klubbat för:

4 600 SEK

Utropspris

5 000 SEK

PEHR ZETHELIUS, skål, silver, Stockholm 1797, halvklotformad med utsvängd mynningskant, låg fot, invändigt förgylld, diameter 15,7 cm, höjd 9 cm, vikt 366 g

fotkanten med stötskada (bristning)
invändig förgyllning med slitage/repor

767217

2020-08-23