Fåtölj design Josef Frank Svenskt Tenn

Klubbat för:

19 500 SEK

12 000 SEK

JOSEF FRANK, fåtölj med fotpall, Svenskt Tenn, modellnummer 336, klädsel i "Anakreon Svart", design 1938 för firma Svenskt Tenn, kulfötter, medföljer nackkudde, fåtöljens sitthöjd ca 42, fotpallens mått, höjd ca 77x60 cm

Övrigt: Textilmönstret Anakreon har sitt ursprung i en 3 500 år gammal fresk från palatset i Knossos på Kreta. Det var Estrid Ericson som först fick upp ögonen för den minoiska väggmålningen med den blå fågeln. Josef Frank omsatte den till mönstret Anakreon år 1938. Namnet lånades från den grekiska skalden från 500-talet f. Kr, känd för sina kärleks- och dryckesvisor.

Klädsel med slitage

767251

2020-05-04