1261 - Kaffekanna silver Pehr Zethelius 1771

Klubbat för:

60 000 SEK

Utropspris

70 000 SEK

PEHR ZETHELIUS, kaffekanna, silver, Stockholm 1771, oval päronform, tre ciselerade bladfötter med bladanfanger, hjälmformat lock med liggande blomma och blad, svärtad trähänkel, höjd 25 cm, vikt 763 g, i botten graverad lodvikt 56 3/4 l samt initialerna F. v. S

trähänkeln med skador
smärre bucklor

767298

2020-08-23