1267 - Chokladkanna silver Pehr Zethelius 1781

Såld för:

15 500 SEK

Utropspris

20 000 SEK

PEHR ZETHELIUS, chokladkanna, silver, Stockholm 1781, cylindrisk, dekor av stansade bårder och pärlstav, locket med blomknopp, svarvat handtag av ebenholts, höjd 19 cm, vikt 582 g

smärre bucklor
liten lagning på livet troligen förstärkning vid tillverkning
handtagets benknopp saknas

767304

2020-08-23