1267 - Chokladkanna silver Pehr Zethelius 1781
Klubbat för:
15 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
PEHR ZETHELIUS, chokladkanna, silver, Stockholm 1781, cylindrisk, dekor av stansade bårder och pärlstav, locket med blomknopp, svarvat handtag av ebenholts, höjd 19 cm, vikt 582 g
smärre bucklor
liten lagning på livet troligen förstärkning vid tillverkning
handtagets benknopp saknas
767304
2020-08-23