Uno Vallman 1951

Uno Vallman 1951
Uno Vallman 1951
Uno Vallman 1951
Uno Vallman 1951
Uno Vallman 1951
Uno Vallman 1951

Klubbat för:

900 SEK

Utropspris

1 000 SEK

UNO VALLMAN (1913-2004): Det vita tornet, signerad och daterad Uno Vallman 1951, pastell, ca 37x49 cm

Svensk konst del II:
"Uno Vallman - färgens mästare"
ur en privatsamling

Om sitt konstnärskap sa färgens mästare Vallman 1986:
"Jag vill visa: Färgens makt i tingen och det lillas betydelse i alltet. Vi skapar själv vår verklighet genom unik sublimation beroende på person och person från våra sinnens intryck. Det gör att Vi har friheten att själv kunna skapa och känna förgyllt glädjefullt det vill säga färg och därmed värde av våran omgivning eller något väldigt skrämmande. Detta är vallmanismen"
- Uno Vallman

767341

2020-05-05