1279 - Broschnål guld diamanter Karl XIV Johan

Såld för:

27 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

BROSCHNÅL, guld och silver, Stockholm 1820-tal, Karl XIV Johans huvud i profil, dekor av antikslipade briljanter, rosenstenar och blå emaljbård, höjd 3,1 cm, tillhörande etui
PROVENIENS: Hovmarskalken Erik Wilhelm af Edholm och senare Jan Westas samling, Äppelbo

HISTORIK: Gåva av Karl XIV Johan vid hans besök i Helsingborg 1821 till E.W. af Edholm, son till 1:e Livmedikus Erik af Edholm.

LITTERATUR: Jämför Nordiska Museet, Smycken i svensk ägo, sid. 129 och plansch 160 sid. 128.

Emaljbården med skada

767374

2020-08-23