Axel Peter, Vid Djurgårdskanalen

Klubbat för:

4 800 SEK

Utropspris

6 000 SEK

AXEL PETER (1863-1942): En stunds avkoppling vid Djurgårdskanalen, signerad och daterad Ax. Peter 1892, olja på duk, 66,5 x 57 cm.
Förgylld guldram i renässansstil.

Stadsläkarsonen Axel Peter växte upp i Kalmar. Han kom att tillhöra opponentgruppen av 1885 och blev ledamot av Konstnärsförbundet året därpå. Axel Peter är framför allt känd som stockholmsskildrare och porträttör. Han lär ha målat kung Oscar II ett flertal gånger.

Mellan 1893 och 1900 studerade han i Paris. Rent konstnärligt sett anses hans målningar från 1880- och 1890-talen som hans absolut bästa.

Den aktuella målningen är utförd 1892 och skildrar en vacker sommardag på det kungliga Djurgården intill Stockholms Roddförening. I förgrunden den idag så kallade Lidovägen. På bryggan en mor med sitt barn som sitter för en stunds avkoppling vid djurgårdskanalens mynning. I fonden stockholmssilhuett med Klara kyrktorn.

krackeleringar, ytsmus

767450

2020-05-10