1294 - Tändsticksfodral förgyllt silver von Cranac

Såld för:

4 000 SEK

Utropspris

1 000 SEK

WILHELM LUCAS VON CRANACH, tändsticksfordral, förgyllt silver, Berlin 1900-talets början, i form av en uggla, ögon av tigeröga, längd 4,5 cm, vikt 26 g

W. L. von Cranach 1861-1918 var verksam i Berlin och sålde bl. a. föremål genom Hovjuvelerare Gebr. Friedländer Berlin.

767643

2020-08-23