Gunnar Cyrén Helena glas
Klubbat för:
1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GUNNAR CYREN (1931-2013), 21 dlr, "Helena", glasservis, Orrefors, optikblåsta med vågiga väggar, formgivningsår 1977, bestående av: 7 vinglas (höjd ca 20), 4 grogglas (höjd ca 15), 8 dessertskålar (höjd ca 11, diameter ca 12) samt 2 karaffer varav en med lock (höjd ca 31-32 cm)
Bruksslitage, 1 grogglas med nagg, mikronagg förekommer, två delar andrahandssortering
767705
2020-05-04