Gunnar Cyrén Helena glas

Gunnar Cyrén Helena glas
Gunnar Cyrén Helena glas
Gunnar Cyrén Helena glas
Gunnar Cyrén Helena glas
Gunnar Cyrén Helena glas
Gunnar Cyrén Helena glas
Gunnar Cyrén Helena glas
Gunnar Cyrén Helena glas
Gunnar Cyrén Helena glas
Gunnar Cyrén Helena glas
Gunnar Cyrén Helena glas
Gunnar Cyrén Helena glas

Klubbat för:

1 700 SEK

Utropspris

2 000 SEK

GUNNAR CYREN (1931-2013), 21 dlr, "Helena", glasservis, Orrefors, optikblåsta med vågiga väggar, formgivningsår 1977, bestående av: 7 vinglas (höjd ca 20), 4 grogglas (höjd ca 15), 8 dessertskålar (höjd ca 11, diameter ca 12) samt 2 karaffer varav en med lock (höjd ca 31-32 cm)

Bruksslitage, 1 grogglas med nagg, mikronagg förekommer, två delar andrahandssortering

767705

2020-05-04