Urna
Klubbat för:
4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
URNA, omkring 1800, glaserad fajans, dekor av lejonmaskaroner med mässingskedjor, sockel i svart marmor med pärlstav och ben i mässing, insats i bleckplåt, höjd 28 cm
Glasyrnagg, ställvisa retuscher, kompletterade kedjor, fot och sockel omkring 1800-talets mitt
767805
2020-05-10