Bokhylla empire
Klubbat för:
10 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
BOKHYLLA, empire, 1800-talets första hälft, Frankrike, fanerad med mahogny, träskuren dekor delvis förgylld, rak form, flankerade med pilastrar och karyatider, tre hyllor, tassfötter, höjd 170,5, 135 x 47 cm
Smärre skador, slitagé, ett beslag saknas i övre sarg, senare fötter
767813
2020-05-10