Oidentifierad konstnär 1800-tal

Klubbat för:

450 SEK

Utropspris

3 000 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1800-tal): Porträttmåleri, a tergo med påskrift i bläck "Porträtt av Docenten i matematik vid Upsala Universitet sedermera lektor vid Nya Elementarskolan i Stockholm fil. doktor E. Bergius. + i Stockholm 1897", olja på duk uppfodrad på pannå i papp, ca 30,5x24 cm

Uppfodrad, bulor, smärre färgbortfall

767857

2020-05-04