Knivar Finland 3 st

Knivar Finland 3 st
Knivar Finland 3 st
Knivar Finland 3 st
Knivar Finland 3 st
Knivar Finland 3 st
Knivar Finland 3 st
Knivar Finland 3 st
Knivar Finland 3 st
Knivar Finland 3 st
Knivar Finland 3 st

Klubbat för:

1 300 SEK

Utropspris

2 000 SEK

KNIVAR, 3 st, Finland, bestående av: 1 Tapio Wirkkala, Puukko-kniv, Fiskars, formgiven 1961, slida i läder med dekor av björntass, skaft i svart nylon och mässing, blad i rostfritt stål märkt Fiskars, Finland Stainless, Tapio Wirkkala, 1 kniv, kauhava-modell, skaft i lackerat näver, pommel och holk av mässing, blad i stål, omärkt, slida i läder stämplad Made In Finland, 1 kniv, skaft i björk, detaljer i vitmetall, holk av mässing, blad i stål, märkt Lapin-Puukko, längd ca 22 cm

Bruksslitage, ristat ägarmonogram på blad samt vid skaftets ände

767916

2020-05-05