Spegel gustaviansk av Johan Åkerblad

Klubbat för:

33 000 SEK

Utropspris

30 000 SEK

JOHAN ÅKERBLAD (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), spegel, gustavianskt stockholmsarbete, dubbelsignerad IÅ samt med Stockholms hallstämpel 178 [..], skuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, krönet med porträttmedaljong, rosor och bandrosett, ramen med bandfläta och pärlstav, nedre sargen med korslagda lagerkvistar, kvicksilverfolierade glas och bakstycke i original, ca 128x50 cm

Enstaka mycket litet dekoravslag

768307

2020-05-04