Carl Abraham Rothstén oljemålning

Klubbat för:

17 000 SEK

Schätzwert

5 000 SEK

Beschreibung

CARL ABRAHAM ROTHSTÉN (1826-1877): Landskap med kor, signerad CR px, olja på duk, ca 80x108 cm

Carl Abraham Rothstén ägnade sig nästan uteslutande åt landskapsmåleri, oftast med motiv från Stockholm och dess omgivningar. Förutom panoramavyer över staden med trafikerande fartyg på Strömmen, återfinns mer finstämda skildringar av hamnar och torg i stadens utkant. Även en serie slott, utöver Kungliga slottet i Gamla stan, finns representerade, som Gripsholm, Rosendal och Ulriksdal.

Zustandsbeschreibung

Krackelerad

768444

2020-05-04