Hanna Pauli, Selma Lagerlöf

Hanna Pauli, Selma Lagerlöf
Hanna Pauli, Selma Lagerlöf
Hanna Pauli, Selma Lagerlöf
Hanna Pauli, Selma Lagerlöf
Hanna Pauli, Selma Lagerlöf
Hanna Pauli, Selma Lagerlöf

Klubbat för:

8 000 SEK

10 000 SEK

HANNA PAULI (1864-1940): Porträtt av författaren Selma Lagerlöf, signerat Hanna Pauli, olja på pannå av papp, 43x 32 cm.

PROVENIENS
Marinarkeologen och historikern Harald Åkerlund (1900-1980), Kalmar

Studie till det kända helfigursporträttet av författaren Selma Lagerlöf (1858-1940), utfört av Hanna Pauli, née Hirsch, omkring 1932, 143x186 cm (Statens Porträttsamling, Gripsholm, NMGrh 2141).

För en utförlig sammanställning om Paulis porträtt av Selma Lagerlöf, se Hans Henrik Brummer, m.fl., "Konstnärsparet Hanna och Georg Pauli", 1998, sidorna 51-53.

768532

2020-05-10