Tibeto-kinesisk thangka 1700-tal

Klubbat för:

42 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

THANGKA, polykromt bemålad duk, Tibeto-kinesisk, sent 1700-tal, föreställande Avalokiteshvara iklädd en grön sjal över ett antilopskinn samt ett plagg i grönt och rött siden med guldbroderier, tillsammans med Manjushri, en stupa och Vajrapani i bildens underdel, ramad, inskription på baksidan, ca 41.5 x 31.5 cm

Proveniens:
Såld på Bukowskis, 1945, katalognummer 334, s. 88
Såld på Bukowskis, 9 april 1965, katalognummer 375, s. 105, objekt 947

Slitage, veck och färgförluster

768834

2020-05-10