Josef Frank vitrinskåp 2077
Klubbat för:
78 000 SEK
Utropspris
40 000 SEK
JOSEF FRANK, vitrinskåp, modell 2077, 1900-talets andra hälft, formgiven 1946, Svenskt Tenn, valnöt med två glashyllor och spegelglas i botten, höjd ca 170 cm, 91x31 cm
HISTORIA: Estrid Ericson menade att en vitrin skulle rymma en blandning av ägarens mest älskade föremål och på så vis skänka åskådaren en rogivande och fängslande stund. Josef Frank designade i sin tur sitt första vitrinskåp på 1910-talet, bland annat för Östasiatiska museet i Köln. Vitrinskåp 2077 i mahogny är Josef Franks sista, formgivet efter hemkomsten från USA.
Bruksslitage, några mindre fläckar
768889
2020-05-06