Hugo Emqvist Elsa Kock vas Jugend
Klubbat för:
4 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ELSA KOCK, vas, Hugo Elmqvist gjutarverkstad, Stockholm, brons, jugenddekor i relief av blommor, signerad AB Gj-metod Stockholm samt Dec. E. Kock, undertill D8, höjd 14,5 cm
Historik
Mycket lite är känt om konstnären Elsa Kock, mer än att hon var verksam vid skulptören Hugo Elmqvists gjuteri Elmqvistska gjutmetoden i Stockholm under 1900-talets inledande år. Där formgav hon vaser och skålar rikligt dekorerade i relief med naturalistiskt avbildade växter, sländor, skalbaggar och fiskar. Dessa gjöts i brons i den gjutningsmetod som Elmqvist själv hade utarbetat som en bearbetning av den urgamla cire perdue-metoden. Bland medarbetarna på gjuteriet bör nämnas Emy Wahlström och Gerda Backlund. Tillsammans med bland andra Olga Lanner, Alice Nordin och Lisa Ouchterlony utgjorde dessa kvinnliga formgivare tongivande krafter inom svensk metall- och silverkonst under den stilhistoriska epok vi kallar Jugend eller Art Nouveau.
769049
2020-05-10