Ljuskrona sengustaviansk
Klubbat för:
14 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
LJUSKRONA, sengustaviansk, tidigt 1800-tal, stomme i mässing, delvist förgylld, för tre ljus, urnformade ljuspipor, behängd med doserade kedjor med ovaler och dropparformade prismor, tre slipade obelisker med krön av plym, höjd 80, diameter 40 cm
Bruksslitage, saknas prismor samt enstaka spröt, nött förgyllning, mindre nagg förekommer, delvis senare tillkomna prismor, kompletterad
769108
2020-05-06