Ljuskrona sengustaviansk

Ljuskrona sengustaviansk
Ljuskrona sengustaviansk
Ljuskrona sengustaviansk
Ljuskrona sengustaviansk
Ljuskrona sengustaviansk
Ljuskrona sengustaviansk
Ljuskrona sengustaviansk
Ljuskrona sengustaviansk
Ljuskrona sengustaviansk
Ljuskrona sengustaviansk
Ljuskrona sengustaviansk
Ljuskrona sengustaviansk
Ljuskrona sengustaviansk
Ljuskrona sengustaviansk
Ljuskrona sengustaviansk
Ljuskrona sengustaviansk

Klubbat för:

14 500 SEK

Utropspris

10 000 SEK

LJUSKRONA, sengustaviansk, tidigt 1800-tal, stomme i mässing, delvist förgylld, för tre ljus, urnformade ljuspipor, behängd med doserade kedjor med ovaler och dropparformade prismor, tre slipade obelisker med krön av plym, höjd 80, diameter 40 cm

Bruksslitage, saknas prismor samt enstaka spröt, nött förgyllning, mindre nagg förekommer, delvis senare tillkomna prismor, kompletterad

769108

2020-05-06