Taklampa Arne Jacobsen
Klubbat för:
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ARNE JACOBSEN (1902-1971): "AJ-pendel", Louis Poulsen, Danmark, grafitgrå- och vitlackerad plåt, fyra ljuspunkter, diameter 50 cm
HISTORIK: AJ-lampan ritades 1960 till SAS Royal Hotel i Köpenhamn
Ej funktionstestad, repor, bruksslitage
769155
2020-05-10