229 - Stekhuv med fat för stek pläter

Klubbat för:

10 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

STEKHUV MED FAT, pläter, 1800-tal, oval form, fatet för en stek, fördjupningar för köttsaften, huvens handtag med dekor av eklöv och ekollon, snedgodronnerade kanter, graverade vapensköldar och crest, huvens längd 52, fatets längd med hänklar 68 cm

smärre bucklor

769159

2020-08-21