Rölakanmatta
Klubbat för:
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
EVA NEMETH, matta/väggbonad, rölakan, Ungern 1950-/60-tal, dekor av figurer och hästar i blått, grönt, grått och brunt, signerad EN, 79 x 164 cm
HISTORIK: Eva Nemeth är en ungersk textilkonstnär, vars vävnader och mattor såldes till många skandinaver via Illums Bolighus i Köpenhamn.
Obetydligt slitage
769213
2020-05-07