Rölakanmatta

Rölakanmatta
Rölakanmatta
Rölakanmatta
Rölakanmatta
Rölakanmatta
Rölakanmatta

Klubbat för:

1 200 SEK

Utropspris

1 500 SEK

EVA NEMETH, matta/väggbonad, rölakan, Ungern 1950-/60-tal, dekor av figurer och hästar i blått, grönt, grått och brunt, signerad EN, 79 x 164 cm

HISTORIK: Eva Nemeth är en ungersk textilkonstnär, vars vävnader och mattor såldes till många skandinaver via Illums Bolighus i Köpenhamn.

Obetydligt slitage

769213

2020-05-07